vineri, 24 ianuarie 2014

Let it snow,let it snow ...

Hello :) Am pregatit aceasta manichiura acu o luna si ceva,in speranta ca astfel o sa atrag si eu zapada un pic.Dar cum la mine nici pana acum nu a ajuns,am decis ca e timpul sa o scot de la naftalina si fie ce o fi :)

Sper sa va placa :) Voi ce mai purtati pe unghii zilele astea ?

Pupici !

sâmbătă, 14 decembrie 2013

The Christmas Tag 2013

Long time no see ... Imi cer scuze pentru absenta mea,insa am avut o problema de familie.Dar iata-ma inapoi si o sa incerc sa recuperez timpul pierdut ! Si m-am gandit ca cel mai bine as putea sa incep cu un tag . Este vorba despre "The Christmas Tag" si l-am preluat de la Anda :)





1. Preferi un brad de Craciun real sau unul sintetic?
Ii prefer pe cei sintetici.Imi place ca nu trebuie in fiecare an sa alerg sa imi cumpar brad si stiu ca e mereu simetric.In plus nici nu ma omor dupa mirosul de brad natural . 

2. Esti intr-o cafenea, este luna Decembrie. Ce iti comanzi?
De cele mai multe ori aleg o cafea buna , insa daca e prea tarziu o sa aleg un ceai de fructe rosii! Este preferatul meu :)

3. Care sunt culorile tale preferate pentru a decora bradul?
Cu siguranta argintiul ! Imi place atat singur cat si combinat cu alte culori! De exemplu anul acesta o sa decorez bradul cu argintiu si mov :)    

4. Preferi sa oferi sau sa primesti cadouri ?
Ador sa ofer cadouri :) Imi place sa alerg prin magazine si sa caut cate ceva pentru fiecare persoana draga mie,insa la fel de mult imi place sa primesc cadouri,si mai ales cand nu ma astept !

5. Cum arata masa de Craciun traditionala pentru tine?
Masa traditionala de Craciun pentru mine este alaturi de familie . Noi ne-am facut si un obicei de a petrece mereu Craciunul acasa,alaturi de cei dragi !

6. Cum iti place sa te imbraci in ziua de Craciun?
De obicei imi place sa ma imbrac comod,insa cat de cat elegant.In ultimii ani am ales fustite sau rochite    

7. Care este melodia ta de Craciun preferata?
Imi plac colindele,atat cele romanesti,cat si cele straine si nu cred ca am una singura preferata :) 

  8. Care este filmul tau de Craciun preferat?
Din nou nu o sa aleg un singur film de Craciun.De obicei nu ratez filmele cu tema Craciunului.Este perioada mea preferata din an :) 

9. Obisnuiesti sa deschizi cadourile inainte sau dupa masa de Craciun?
Cand eram micuta cadourile le deschideam in dimineata primei zile de Craciun,insa in ultimii ani eu cu sotul meu am creat o mica traditie in familie,ca in seara de Ajun sa ne adunam toti in jurul bradului si sa deschidem cadourile primite :)

 Sper ca v-a placut tag-ul si va invit sa raspundeti si voi la intrebari :) 

Pupici ...

miercuri, 4 decembrie 2013

It's beginning to look a lot like Christmas

Da,in sfarsit suntem in cea mai frumoasa luna a anului,cel putin pentru mine :) Iubesc luna decembrie,la fel de mult cum iubesc sarbatorile de iarna!Abia astept sa ma apuc de decorat casa,sa impodobim bradul,sa ascultam colinde si mai ales nebunia dupa cadouri pentru cei dragi ! Toate acestea impreuna pentru mine creaza Craciunul perfect ! Iar cand e vorba de ales cadouri ma simt ca un mic Mos Craciun :)) Nu imi place sa fac cadouri,doar pentru a le oferi. Mereu incerc sa ofer cadouri care stiu ca persoanele dragi si le doresc .
Din cauza ca orasul meu e micut,si nu prea gasesc ce as dori eu sa ofer,m-am gandit ca mi-ar fi mult mai usor daca as comanda online,si astfel scap si de aglomeratia din magazine si cu siguranta pot sa gasesc cadouri cu adevarat deosebite . In vanatoarea mea de magazine online am descoperit un site care pot sa zic ca mi-a atras atentia intr-un mod foarte placut si m-a facut sa nu mai parasesc pagina cateva ore bune.Dar nu mai lungesc povestea si o sa va spun despre cine este vorba : magazinul Borealy.ro 
Si evident ca nu m-am putut abtine,astfel ca am ales cate ceva pentru fiecare din cei dragi mie :) 

Pentru sotul meu m-am gandit la ceva elegant dar in acelasi timp si util,iar cadoul perfect mi s-a parut Cadoul Business Affair 


Acesta contine un bloc notes din piele maro, cu multiple functionalităţi, produs al brandului autohton Atelierele Unika si un instrument de scris Balmain Paris Gold. In plus mi-a placut foarte mult descrierea care spunea : "Un cadou rafinat şi de impact, dedicat gentlemanilor eleganţi şi de succes!". Sunt sigura ca sotul meu va fi incantat de acest cadou !

Apoi am gasit si pentru mama un cadou foarte elegant si frumos . 


De cand o stiu pe mama stiu ca ii plac lucrurile finute,si mai ales bijuteriile,asa ca pentru ea am ales floarea Swarovski. Este o decoratiune bijuterie,care m-a cucerit pe loc.Modelul presupune 3 trandafiri cu petale mai bogate, ce au fost realizate cu deosebita maiestrie din cristale Swarovski. Florile sunt sustinute de un stativ delicat placat cu argint. Cu siguranta va atrage atentia .

Pentru soacra mea am ales un cadou pentru sufletul ei . 


Cadoul Divinity - mi s-a parut cel mai potrivit pentru ea.Acesta contine o icoană din argint, reprezentându-l pe Domnul Iisus Hristos si o carte de rugăciuni pentru sănătate, realizată din hârtie manuală şi cu coperţi din piele.Sunt convinsa ca acesta o sa fie cadoul potrivit pentru ea !

Chiar si pentru socrul meu am putut gasi un cadou pe masura 

 Acest set cadou mi s-a parut potrivit pentru el. Setul contine o sticlă de vin Merlot , o elegantă cutie din lemn cu iarbă uscată în interior pentru protecţia sticlei de vin, si cartea “Bucate tradiţionale româneşti din Banat şi Ardeal”, de Radu Anton Roman. Nici nu se putea nimeri mai bine,tinand cont ca noi suntem din Banat si cu siguranta o sa regasim retete gustoase din zona noastra .

Iar pentru final trebuia sa aleg ceva si pentru mine :) Cuminte am fost,deci trebuie sa vina Moshul si la mine ! 
Ce cadou mai frumos pentru o femeie decat ciocolata si bijuterii la un loc ? :) Setul contine o sticlă de şampanie Osterreich Gold Infuhr, cu foiţe de aur de 23 karate, comestibile, o cutie de praline Schogetten Gold si un pandantiv Swarovski în formă de inima .

Sper ca v-a placut postarea mea si poate gasiti si voi cadouri pentru cei dragi pe pagina celor de la Borealy. 

luni, 11 noiembrie 2013

NOTD : Miss Universe

Hello !!!
Nici nu mai stiu cat timp a trecut de cand nu am mai postat o manichiura pe blog!Am avut o perioada foarte aglomerata,insa sper ca de acum sa fie ceva mai lejer si sa postez mai des :)
Astazi am folosit o oja foarte frumoasa.Este vorba despre Miss Universe,de la essence.Eu o am de prin vara cred,insa pana acum o singura data am purtat-o,pentru ca mi s-a parut ca merge mult mai ok pentru sezonul rece.Cum a venit toamna,cum am scos-o mai in fata,ca sa nu uit de ea :)





 Sper ca v-a placut ! Va pup !



vineri, 25 octombrie 2013

Giveaway winner !

Hello !! In primul rand vreau sa imi cer scuze ca a durat asa de mult pana am anuntat castigatoarea giveawayului,insa chiar nu am gasit dispozitita necesara :) In al doilea rand vreau sa multumesc tuturor fetelor care au participat! Am apreciat in mod deosebit ca mi-ati impartasit amintirile voastre de toamna,iar astfel m-ati facut sa imi aduc aminte cu drag de cateva episoade de toamna din viata mea !

Bunnnn ,dar o sa las vorba pe alta data si o sa anunt si castigatoarea norocoasa a acestui mic concurs :)









Felicitari Claudia !!! Iti multumesc pentru participare si astept in decurs de 48 de ore datele tale pe adresa mea de email :)

Va pup !!!

miercuri, 16 octombrie 2013

L`oreal Elvital Ol Magique

Buna fetelor... Da,a venit sezonul rece,si pe mine lucrul aceasta ma duce cu gandul ca trebuie sa avem mai mult grija de pielea si de parul nostru.Daca la capitolul ingrijirea pielii nu mereu am atata grija pe cat ar trebui,parului mereu ii acord ingrijirea maxima . Dupa ce am parul ondulat spre cret,destul de uscat la varfuri de la vopsit,mai adaug la chinul lui si intinsul cu placa :) Stiu ca nu e bine,nu e sanatos,dar asta e ...
Pana acum nu am folosit produse profesionale pentru ingrijirea parului,desi recunosc ca mi-as dori.Dar deocamdata am gasit si in supermarket produse pe care parul meu sa le iubeasca.Sunt deja doi ani de zile de cand produsele L`oreal pentru par au devenit prietenele mele . Iubesc gama neagra si pe cea rosie,sunt preferatele mele :) Asa ca am fost super,mega incantata cand am primit de la mami un produs nou L`oreal pentru par,despre care nu mai auzisem pana atunc,si anume un ulei pentru varfuri .



Ol Magique poate fi folosit in doua feluri,inainte de a ne spala pe par,aplicat si lasat sa actioneze,iar apoi indepartat prin samponare,sau dupa spalare.
Mie imi place sa il folosesc dupa ce imi spal,usuc si intind parul.Imi lasa parul foarte lucios,insa nu uleios si am remarcat ca nici nu se mai electrizeaza.Pentru parul meu eu folosesc cam 2-3 pompite,frec produsul in maini,iar apoi aplic pe varfuri. De asemenea,imi place si dupa 2 zile de la spalare sa il mai aplic inca o data.

Un mare plus o sa ii dau produsului si pentru ambalaj.Uleiul vine intr-o sticla de sticla,si nu de plastic,iar pompita este foarte bine facuta,astfel incat nu pierzi deloc produs la aplicare.

Mirosul este dulceag,placut,insa nu se mentine in par.

Un alt lucru care mi-a placut este faptul ca desi il am din decembrie anul trecut abia am trecut de jumatatea sticlutei,desi am parul foarte des si destul de lung.


Recent am primit de la mami inca o sticluta de ulei,insa alta varianta,pe care abia astept sa o incerc :)

Singurul minus ar fi faptul ca la noi nu se gaseste,din cate stiu eu.Insa daca aveti ocazia sa puneti mana pe el,vi-l recomand cu cel mai mare drag.



Cantitate : 100ml
Pret : in jur de 12 euro(nu stiu exact,pentru ca l-am primit)

miercuri, 9 octombrie 2013

NOTD : Culori de toamna ...

Hello ! Daca tot a venit toamna,trebuia sa o astern si pe unghiutele mele :) Da,sunt genul de fata,care vara iubeste nuantele tipatoare,neon,iar toamna,iarna incerc sa trec la oje mai "cuminti".In perioada rece prefer ojele nude,maro,negru,mov foarte inchis,aramiu,rosu din cand in cand si clasicul french,de care imi este un dor nebun :)

De multe ori rasfoind blogurile de nail art imi fac cu ochiul multe manichiuri insa cateodata ori nu am dispozitia necesara,ori nu am materialele,ori pur si simplu iese cu totul altceva.Zilele trecute cautam pe Google idei de manichiuri de toamna...Modele multe,foarte frumoase,insa prea complicate pentru starea mea.Insa printre ele am zarit un modelas super dragut care mi-a facut cu ochiul.Am cautat eu prin colectia mea de oje,am adaptat culorile la ce oje am eu si care mi s-au parut mie mai potrivite pentru perioada aceasta,iar ce a iesit pe mine sincer m-a incantat ! De ceva timp nu am mai postat o manichiura draguta si sper sa va placa si voua :)





Ojele folosite sunt Gabrini N03,Oriflame - Taupe si Flormar Supershine Miracle - U32.Imi pare rau ca nu am reusit sa evidentiez oja de la Flormar,iar la editat pozele nu prea ma pricep :( ,dar este un aramiu superb,perfect pentru anotimpul in care suntem !

Sper ca v-a placut manichiura mea ! Voi ce purtati acum pe unghii ?

De asemenea nu uitati de giveaway : http://allesandra24.blogspot.ro/2013/10/surpriza-la-inceput-de-toamna.html

Si am adaugat o poseta la Blogsale : http://allesandra24.blogspot.ro/2013/09/blogsale_9.html

Pupici !